Utställningar 2024

Utställningar 2024

 Anmälan gör du via SKK-Internetanmälan.


Alla utställningsresultat hittar du på SKK's plattform för kataloger och digitala kritiker.



29 juni


Anmälan senast


SKK internetanmälan 12 juni kl 12.00


Per post 6 juni


Borås


Ryda sportfält med
länsklubben

Niksa Lemo, Kroatien:
Dvärgschnauzer vit
Dvärgschnauzer svart/silver  Dvärgschnauzer peppar/salt
Dvärgpinscher
Pinscher
Lisa Molin:
Affenpinscher
Dvärgschnauzer svart
Schnauzer peppar/salt

Schnauzer svart


Barn med hund:
Juniorhandling:
PAR klass:
BIS Valp 1: Lisa Molin
BIS Valp: Niksa Lemo
BIS Junior: Lisa Molin
BIS Veteran: Niksa
Lemo
BIS Uppfödarklass: Lisa Molin
BIS Avelsklass:

Lisa Molin
BIS: Niksa Lemo


PM, ring- & klassfördelning

Katalog


Finalresultat


21 juli


Anmälan senast


SKK internetanmälan 1 juli kl 12.00


Per post 27 juni

Märsta


Länsklubbens område
STOXA

Jeanett Lemmeke:
Dvärgschnauzer, alla
färger
Felicia Lemmeke:
Dvärgpinscher
Claudio De Giuliani, Italien
Affenpinscher
Pinscher
Schnauzer peppar/salt

Schnauzer svart

Barn med hund:
Juniorhandling:
PAR klass:
BIS Valp 1: Jeanett
Lemmeke
BIS Valp: Jeanett
Lemmeke
BIS Junior: Claudio De Giuliani
BIS Veteran: Claudio
De Giuliani
BIS Uppfödarklass:
Jeanett Lemmeke
BIS Avelsklass: Jeanett Lemmeke
BIS: Claudio De Giuliani


PM, ring- & klassfördelning

Katalog


Finalresultat


4 augusti


Anmälan senast


SKK internetanmälan 15 juli kl 12.00


Per post 10 juli

Svenstavik


Galhammaruddens
idrottsplats Svenstavik
med länsklubben

Helle Maj Chrysidis Danmark:
Dvärgschnauzer, alla
färger
Guenther Ehrenreich, Österrike
Affenpinscher
Dvärgpinscher
Pinscher

Schnauzer peppar/salt

Schnauzer svart


Barn med hund:
Juniorhandling:
PAR klass:
BIS Valp 1: Guenther
Ehrenreich
BIS Valp: Helle Maj
Chrysidis
BIS Junior: Guenther
Ehrenreich
BIS Veteran: Helle Maj Chrysidis
BIS Uppfödarklass:
Guenther Ehrenreich
BIS Avelsklass: Helle
Maj Chrysidis
BIS: Guenther
Ehrenreich


PM, ring- & klassfördelning

Katalog


Finalresultat


11 augusti


Anmälan senast


SKK internetanmälan 22 juli kl 12.00


Per post 17 juli

Överkalix


Överkalix idrottsplats
med länsklubben

Göran Åkesson:
Affenpinscher
Dvärgschnauzer, alla
färger,
Dvärgpinscher
Pinscher

Schnauzer peppar/salt

Schnauzer svart


Barn med hund:
Juniorhandling:
PAR klass:
Alla finaler:
Göran Åkesson


PM, ring- & klassfördelning


Katalog


Finalresultat



7 september


Anmälan senast


SKK internetanmälan 19 augusti kl 12.00


Per post 14 augusti

Sandviken


Sandvikens BK

Johan Andersson:
Dvärgpinscher
Pinscher

Schnauzer peppar/salt

Schnauzer svart

Anna-Lena Angeria:
Affenpinscher
Dvärgschnauzer alla
färger


Barn med hund:
Juniorhandling:
PAR klass:
BIS Valp 1: Johan
Andersson
BIS Valp: Anna-lena
Angeria
BIS Junior: Johan
Andersson
BIS Veteran: AnnaLena Angeria
BIS Uppfödarklass:
Johan Andersson
BIS Avelsklass: AnnaLena Angeria
BIS: Johan Andersson


PM, ring- & klassfördelning


Katalog


Finalresultat



14 september


Anmälan senast


SKK internetanmälan 26 augusti kl 12.00


Per post 22 augusti


 


Tomelilla


Med länsklubben

Susanne Swedjebrink:
Affenpinscher
Dvärgschnauzer vit
Dvärgschnauzer svart Dvärgschnauzer peppar/salt
Dvärgpinscher
Martin Johansson:
Dvärgschnauzer
svart/silver
Pinscher

Schnauzer peppar/salt

Schnauzer svart


Barn med hund:
Juniorhandling:
PAR klass:
BIS Valp 1: Martin
Johansson
BIS Valp: Susanne
Swedjebrink
BIS Junior: Martin
Johansson
BIS Veteran: Susanne Swedjebrink
BIS Uppfödarklass:
Martin Johansson
BIS Avelsklass: Martin Johansson
BIS: Susanne
Swedjebrink


PM, ring- & klassfördelning


Katalog


Finalresultat



3 november


Anmälan senast


SKK internetanmälan 14 oktober kl 12.00


Per post 9 oktober

Värnamo


Värnamo BK


Ansökt om flytt till Moheda

Hundhallen
Moheda

Eva Liljekvist Borg:
Affenpinscher
Dvärgpinscher
Pinscher

Schnauzer peppar/salt

Schnauzer svart

Gertrud Hagström:
Dvärgschnauzer, alla
färger


Barn med hund:
Juniorhandling:
PAR klass:
BIS Valp 1: Eva
Liljekvist Borg
BIS Valp: Gertrud
Hagström
BIS Junior: Eva
Liljekvist Borg
BIS Veteran: Gertrud
Hagström
BIS Uppfödarklass: Eva Liljekvist Borg
BIS Avelsklass: Gertrud Hagström
BIS: Eva Liljekvist Borg


PM, ring- & klassfördelning


Katalog


Finalresultat



unsplash